Mit dem Motto ’Eure Geschichte ist unsere Geschichte’ bietet das Jakob Bleyer Heimatmuseum, als ein lebendiges Museum neben seinen Ausstellungen lokale und landesweite ungarndeutsche Projekte an.
Öffnungszeiten: Dienstag bis Freitag: 8:00 bis 16:00 Uhr | Samstag: 10:00-14:00 Uhr
Social Links
AEOM - Thinking together
Együtt gondolkodás/Thinking together – ezzel a mottóval indult augusztus 19-én a Skanzenben a 31. AEOM konferencia, melyen mi is részt vettünk. A konferencia nyelve angol volt. Az augusztus 20-i izgalmas programok, értékes előadások, klasszikus koncert és tűzijáték után augusztus 21-én köszönthettük a konferencia résztvevőit múzeum kertünkben.
Közel 20 ország 90 szabadtéri múzeumi szakemberének tartott konferenciát augusztus 19 és 22 között a Szentendrei Skanzenben az Európai Szabadtéri Múzeumok Egyesülete (AEOM). A konferencia témája a történelmi és társadalmi traumák feldolgozása és bemutatása a szabadtéri múzeumokban.
Megtiszteltetés, hogy a Skanzen partnerként bevont minket is és hogy augusztus 21-én fogadni tudtuk múzeum kertünkben a közel 120 vendéget. Dr. Cseri Miklós Főigazgató nyitotta meg a programot és köszöntötte a vendégeket, köztük Wittinghoff Tamás Polgármester Urat, Hilde Schoefs Elnök Asszonyt (AEOM), valamint Dr. Bereczki Ibolya Elnök Asszonyt (Tájházszövetség) és Ritter Imre Német nemzetiségi parlamenti képviselőt. Főigazgató úr kiemelte, miért fontos helyszín Budaörs a magyarországi németek számára, valamint pozitív szavakkal illette a Heimatmuseum munkáját. Ezután Wittinghoff Tamás köszöntötte az egybegyűlteket és személyes élményen keresztül mesélt arról, milyen nehéz volt az ötvenes években a német gyökerekkel, családnévvel rendelkezőknek az élete, valamint együttérzéséről biztosította a konferencián részt vevő ukrán vendéget. Hilde Schoefs Elnök Asszony is köszöntötte a vendégeket, majd kiadványunkból, a Hausbuch-ból olvasott fel megható sorokat és méltatta dicsérő szavakkal.
A köszöntők után bemutattam múzeumunkat. A konferencia vendégek keveset hallottak a magyarországi németek sorstörténetéről, az őket ért tabu-témákról, illetve „Miért német nemzetiségi ez az intézmény?“, kérdezték sokan. Beszédemben többek között ezekre a kérdésekre próbáltam válaszolni. Majd kollégáim, Jaszmann Gabi, Balczer Szabolcs, Sztabina Vanessa, Tóth Gábor és ifa-kollégánk, Vincent Raab tárlatvezetést tartottak a vendégeknek, valamint városi sétára mentek velük, az Ó-temető és a Kőhegy érintésével. A finom vacsora után pedig a Lochberg előadása következett, vidám magyarországi német táncokkal és zárásként egy gyönyörű solymári sváb dal tanításával. A programot Fuchs Szandra vezette. A konferencia vendégek pozitív visszajelzései alapján a program jól sikerült, aminek nagyon örülünk. Ez egy igazi szülinapi ajándék volt a 37 éves Heimatmuseumnak! Köszönjük!
Dr. Gajdos-Frank Katalin beszédét angol/magyar/német nyelven ITT tudják elolvasni!