Üdvözöljük a Jakob Bleyer Heimatmuseum honlapján! Herzlich willkommen auf der Website des Jakob Bleyer Heimatmuseums!
  • Cím
  • Budaörs, Budapesti út 45.
  • Elérhetőség
  • +36 23 440 217
  • Nyitvatartás: keddtől péntekig: 8:00-16:00
  • Szombaton: 10:00-14:00
Awesome Image

Tavaszi Ifjúsági Német Nemzetiségi Napok 2024

A Jakob Bleyer Heimatmuseum és Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzat – Budaörs Város Önkormányzatának anyagi támogatásával – idén is megrendezte a két évtizedes múlttal büszkélkedő Tavaszi Ifjúsági Német Nemzetiségi Napok rendezvénysorozatot. Az idei TINN – a járványügyi problémák miatt két évig hibrid (onlie/személyes) rendszerben való megvalósítását követően – idén mindenki nagy örömére ismét személyes formában valósult meg. Az eredetileg vetélkedő jellegű nemzetiségi rendezvény 2015 óta Michelberger Katalin BNNÖ képviselő vezetésével teljesen megújult, így idén is az élményalapú tanulásra helyeztük a hangsúlyt. Kilenc korcsoportra bontva, játékos módon ismerkednek meg a gyerekek Budaörs német nemzetiségi épített emlékeivel, népi kultúrájával, ill. a német nyelvvel. Mivel a pályázati anyag leadását követően kerül megrendezésre a TINN napok, így a tervezett forgatókönyv az alábbiak szerint valósul meg: A budaörsi német nemzetiségi oktatást is folytató óvodák nagycsoportosai az Álomzug Társulat ’Zauberfisch’ c. kétnyelvű bábszínházi előadását nézhették meg két turnusban az Ifjúsági Klubban. Az első osztályosok német nemzetiségi kör- és társastánc foglalkozásokon vehettek részt a Budaörsi Városi Sportcsarnokban, profi táncinstruktor közreműködésével. A második osztályosok szintén az Ifjúsági Klubban Figura Ede ’Hans Hoffmann’ című interaktív, kétnyelvű, nemzetiségi tematikájú előadásaival ismerkedhettek meg játékos módon. A harmadikos korosztálynak a Jakob Bleyer Heimatmuseum néprajzos muzeológusa ismertette meg a budaörsi viselet jellegzetességeivel, a gyerekek kreatív foglalkozások kertében próbálhatták fel több, mint 100 éves ruhadarabokat. A negyedik osztályosok a Szekszárdi Német Színház vendégszereplésével találkoztak Hamupipőke történetével német és magyar nyelven a budaörsi Jókai Mór Művelődési Házban. Az ötödik évfolyam tanulói Czuczor Gergely lokálpatrióta történelemtanár segítségével ismerhették meg a Budaörsi Plébániatemplom rejtett szakrális történeteit, érdekességeit. Szintén a Heimatmuseum udvaráról indultak a hatodikosok egy térképpel és üdítővel felvértezve egy városi sétára, hogy felfedezzék Budaörs épített német nemzetiségi örökségeit, a tavaly átadott QR kódokkal színesített városi séta útvonalának egy részén. A hetedik évfolyam tanulóinak feladata idén egy videós városi séta elkészítése volt, amelyben kifejezetten a tanulók kedvenc budaörsi helyeinek bemutatása volt a cél – idővel majd a Heimatmuseum Instagram csatornáján is! A nyolcadikos gyerekeknek a Heimatmuseum csapata egy Kahoot teszt formájában állított össze egy interaktív német nemzetiségi vetélkedőt a részvevő iskolák 5 fős csapatai számára, melyet egy aktív felkészítés előzött meg a múzeum kiállításaiból. A színes, aktív és interaktív programok szervezőket, tanárokat és gyerekeket is egyaránt megmozgattak, reméljük jövő tavasszal is találkozunk!