Mit dem Motto ’Eure Geschichte ist unsere Geschichte’ bietet das Jakob Bleyer Heimatmuseum, als ein lebendiges Museum neben seinen Ausstellungen lokale und landesweite ungarndeutsche Projekte an.
Öffnungszeiten: Dienstag bis Freitag: 8:00 bis 16:00 Uhr | Samstag: 10:00-14:00 Uhr
Social Links
Rollup kiállítások
Budaörs története és néprajza
Hatrészes rollup kiállításunk Budaörs történetét és néprajzát mutatja be két nyelven, áttekintő jelleggel, interaktív módon. A rövid történeti bevezetést követően három rollup a település legjellegzetesebb kulturális elemeit tárja az olvasó elé: a viseletet, a virágzó kulturális és vallásos életet, valamint Budaörs két nagy látványosságát, a Passiójátékot és az úrnapi virágszőnyeget. Ennek a virágzó időszaknak a második világháború, valamint az azt követő kitelepítés vetett véget, a hagyományok őrzésére pedig csak az 1970-es évektől nyílt lehetőség. Kiállításunk utolsó két része ennek az időszaknak állít emléket. Valamennyi rollupon QR-kód is található, amit leolvasva játékos feladatot oldhatnak meg a gyerekek.
Négyrészes, kétnyelvű rollup sorozatunk Budaörs 1946/1947-es tragédiáját mutatja be. 1946. január 19-én városunkból indult el az első transzport, amelyet február elejéig további hat követett. Az egykor gazdaságilag és kulturálisan is virágzó település három hét alatt, ahogy a források mondják, „szellemvárossá” alakult. A tragikus eseményt korabeli fotók, dokumentumok és újságcikkek viszik közelebb az olvasóhoz.
A két világháború között Budaörs két nagy látványossága az úrnapi virágszőnyeg, valamint a kőhegyi passiójáték volt. A kápolna mögött felépített állandó díszlet épületei között 1933 és 1939 között német és magyar nyelven is előadták Jézus szenvedéstörténetét. A nagysikerű előadásoknak a világháború vetett véget, és az azt követő politikai változások következtében nem is lehetett újjáéleszteni a szokást. A passiót legközelebb csak 1996-ban adhatták elő, a Kő-hegyre pedig 2000-ben tért vissza. A tízrészes rollup kiállítás számos fénykép segítségével mutatja be a Budaörsi Passió 1930-as évekbeli történetét, valamint színes fotóválogatásokat láthatunk az 1996 és 2012 között rendezett játékokról.
Budaörs szakrális emlékekben gazdag település. A Kőhegyi kápolna a település mindmáig legemblematikusabb épülete, a Kálváriadomb pedig a vallásos élet egyik központi helyszíne volt. A kitelepítés azonban ezen értékek terén is jelentős pusztulást okozott. A második világháborút követően a Kőhegyi kápolnát még helyreállították, az 1946-os kitelepítést követő egy-két évtizedben azonban nemcsak a kápolnák és a keresztút stációi, hanem a passiójáték díszlete is megsemmisült. Ezek helyreállítására csak az 1990-es évek közepétől nyílt lehetőség, amelyben nagy szerepe volt Budaörs Város Önkormányzatának, Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzatnak, valamint a budaörsi és kitelepített családoknak. Négyrészes rollup sorozatunkban Budaörs legjelentősebb szakrális emlékeinek történetét ismerhetjük meg.
Magyarországi német gyerekek és fiatalok 1900–1945 között
Hatrészes, kétnyelvű, a megszokottnál alacsonyabb rollupokból álló sorozatunk kimondottan gyermekeknek készült. A rövid leírásokkal, az egykori és mai gyermekvilágot bemutató képekkel azt szerettük volna megismertetni a legkisebbekkel, hogy a 20. század elején, milyen életük volt a gyermekeknek Budaörsön.
Az átélt események 1944 után – elhurcolás, elűzetés, tabutémák – különösen megterhelőek voltak az asszonyok számára. A második világháborúval és az ezt követő évekkel kapcsolatos emlékek elsősorban a férfiakra koncentrálnak, az emlékhelyek többnyire férfi hősökről mesélnek. Azonban a magyarországi német asszonyok is hősök voltak 1944 után. Két nyelvű, hat részből álló rollup kiállításunk nekik állít emléket, az ő történeteiket ismerhetjük meg.