Mit dem Motto ’Eure Geschichte ist unsere Geschichte’ bietet das Jakob Bleyer Heimatmuseum, als ein lebendiges Museum neben seinen Ausstellungen lokale und landesweite ungarndeutsche Projekte an.
Öffnungszeiten: Dienstag bis Freitag: 8:00 bis 16:00 Uhr | Samstag: 10:00-14:00 Uhr
Social Links
Városi séta 3.
Szeretettel köszöntjük a Heimatmuseum városi sétáján!
Múzeumunk évek óta kínál városi sétát Budaörsön, amely most a kihelyezett QR-kódok segítségével önállóan is körbejárható. Az egyes helyszínek történeti részei egymásra épülnek, 8 állomáson át megismerkedhetnek Budaörs történetével, népi kultúrájával. Emellett minden egyes állomáson érdekességek is olvashatók az adott helyszínnel kapcsolatban. Az útvonal térképe a lenti képgalériában látható!
NEPOMUKI SZENT JÁNOS-TEMPLOM
TELEPÜLÉSTÖRTÉNET
A népi kultúra bizonyos jegyeiben a korai polgárosodás figyelhető meg, ennek ellenére Budaörs egészen a kitelepítésig megőrizte zárt társadalmi rendszerét, hagyományos népi kultúráját. Ebben megfigyelhetők bizonyos helyi, sajátos jegyek, ugyanakkor több szempontból beilleszkedett a Buda környéki németek kultúrájába. Ez az egységesség leginkább a viseletben figyelhető meg.
A Buda környéki németek viseletét az egyszerűség jellemezte és a sötétebb színek domináltak. Az ingvállas-pruszlikos viselet (ing, mellény, rajta vállkendő) mellett hosszú ujjú Juppeleket hordtak, míg a fiatal lányok és a menyasszonyok viseletét a bársonycipő, a kék selyemszoknya, a fehér kötény és a fekete, Jankerlnek nevezett felső adta. Kimondottan budaörsi viseletdarabnak tekinthető a kék harisnya, amely tulajdonképpen egy térdig érő zokni. Ez minden esetben kék volt, egyedül a fiatal lányok és menyasszonyok viselhettek fehéret. A Buda környéki németség viseletét jellemezte a farpárna is, amely lehetővé tette, hogy csak egy, maximum két alsószoknyát kelljen felvenniük a lányoknak, asszonyoknak.
ÉRDEKESSÉGEK
A Templom tér Budaörs központi része, ahol több neves épületet is látni. A Nepomuki Szent János-templomot 1808-ban szentelték fel, oldalfala mellett állították fel az első és második világháborús emlékműveket. A templom Nepomuki Szent János vértanúról kapta a nevét, a folyók, a hidak, a hajósok, a vízimolnárok, a halászok és Csehország védőszentjéről.
A Templom tér másik fontos épülete az egykori fiúiskola, ahol ma a Szent Benedek iskola működik. Ez Budaörs első iskolaépülete, amely 1738-ban épült. 1884-ig valamennyi budaörsi gyermek itt tanult, ekkor azonban a lányokat másik épületbe költöztették. Ez a különválasztott oktatás 1954-ig állt fenn. A tér harmadik emblematikus épülete a mai Szertár Kávézó, amely 2005-ig az 1889-ben megalakult Önkéntes Tűzoltó Egylet szertáraként működött.
A templom és környéke fontos helyszíne volt az egyik legismertebb szokásnak is. Ez az úrnapi körmenet volt, amikor a hívek virágszőnyeget készítettek, amelyen azután körbehordozták az Oltáriszentséget. Az egész közösség készült erre a nagy ünnepre. A két háború között a szőnyeg még két kilométer hosszú és négy-öt méter széles volt. Ennek útvonala a második világháborút követően lerövidült, de még napjainkban is megcsodálható a színpompás alkotás a templom körül.