Mit dem Motto ’Eure Geschichte ist unsere Geschichte’ bietet das Jakob Bleyer Heimatmuseum, als ein lebendiges Museum neben seinen Ausstellungen lokale und landesweite ungarndeutsche Projekte an.
BeratungEz a megnevezés a Magyarország több tájegységén csoportokban élő németül beszélő kisebbséget fedi, ide tartoznak a budaörsi németek is. Őseik elsősorban a török uralom után, a 18. században érkeztek a történelmi Magyarország területére.
A török hódoltság következtében elnéptelenedett magyar területekre, három hullámban, szervezett módon telepítettek be német családokat. A telepesek a Dunán hajózva, úgynevezett „Ulmer-Schachtel” fedélzetén érkeztek.
Több mint 200 évig éltek gazdasági, kulturális és nyelvi kölcsönhatásban magyar környezetükkel. Erre utal például rengeteg német eredetű jövevényszó, mint a CURIK (zurück), KUGLÓF (Gugelhupf) vagy a festett bútorok színvilága Hartán.
A magyarországi németség életét mindenekelőtt a mezőgazdaság határozta meg: Budaörsre kezdetben a szőlőművelés, később az őszibarack-termesztés volt jellemző. A gazdasági sikerek a gyermekeikkel való bánásmódot, azok nevelését is befolyásolják.
A legfontosabb erények a szorgalom, takarékosság, terhelhetőség és fegyelem. A szülői ház konzervatív értékrendje mellett a katolikus egyház is jelentős szerepet játszik a gyerekek nevelésében.
A magyarországi németek nagycsaládokban élnek: a szülők és a serdülő gyerekek dolgoznak, a kicsik pedig otthon maradnak a nagyszülőkkel. Az ismert szabályokhoz való alkalmazkodás, idősek iránti tisztelet, kötelességtudat, vallási előírások betartása dominálnak.
A gyerekek saját készítésű dolgokkal játszanak, vásárolt játékok ritkaságszámba mennek. Ha az édesapa ügyeskezű iparos vagy asztalos, akkor a gyerekek szerencsések. Kedvenc nap a vasárnap: több idő jut játszásra, együttlétre, kellemes időtöltésre.
Iskolás korukban a gyerekeknek különböző feladataik vannak: őrzik és etetik az állatokat, megtanulják a földművelés alapismereteit, ebédet visznek apjuknak a földekre, házi feladatot írnak a tisztaszobában vagy cifra kendőket hímeznek.
A mezőgazdasági munkák végeztével a tollfosztás és a kukoricafosztás ad alkalmat arra, hogy a fiatalok nagyobb csoportokba összegyűljenek. Amíg a lányok és az asszonyok dolgoznak, a legények kártyáznak, vagy csak figyelik a munkát és a csinos arcokat.
A templomi búcsú (Budaörsön: „Kiritog”), Úrnapja, farsang és a lakodalmak zenét és táncot hoztak a magyarországi német gyermekek és fiatalok szabályozott életébe.
Az ifjúkor rövidebb, mint manapság, hiszen korán kötnek házasságot: sok lány már 16 évesen férjhez megy, a fiúk többnyire a sorkatonai szolgálatuk után. Az esküvővel véget ér a gyermek és ifjúkor.
„Der Hochzeitstag, den man bei uns »Ehrentag« nannte, war wohl der schönste Tag im Leben eines Ehepaares, wenn er auch zugleich den Abschied von vielen Burschen- und Mädchenfreunden des ledigen Standes bedeutete.”
1944-ig a legtöbb magyarországi német gyermek és fiatal élete nyugalomban telik, biztonságos, rendezett körülmények között. Nehéz időkben – mint betegség vagy halál – a hit ad vigaszt és reményt.
A második világháború és a rákövetkező időszak eseményei, az Elhurcolás (1944/45) és az Elűzés (1946/48) megbontja a meghitt körülményeket, a magyarországi német gyerekek áttekinthető világát. Sok családot szétszakítanak, sokaknak el kell hagyniuk hazájukat.
„Kíváncsi vagyok, hogy hány tagja lehet most a cserkészcsapatnak. Nagyon sajnálom a könyvtárat. Valószínű, hogy a pókok fognak a könyveiből olvasni. Most majd le fogom rajzolni az utazásunkat…”
(Grósz József, Heinsheim, 1946. február 11.)
ÍRJÁL!
Fiatal látogatóink kapnak egy papírlapot „A Te történeted a mi történetünk” címmel, és lehetőségük nyílik arra, hogy írjanak nekünk tapasztalataikról, történetükről, identitásukról.
RAJZOLJ!
Fiatal látogatóink kapnak egy képkeretet és lehetőségük nyílik arra, hogy rajzoljanak nekünk tapasztalataikról, történetükről, identitásukról.
FOTÓZZ!
Fiatal látogatóink kapnak egy képkeretet és lehetőségük nyílik arra, hogy lefotózzák a számukra fontos régi felvételeket, tárgyakat vagy saját magukat.
KÉPGALÉRIA