Mit dem Motto ’Eure Geschichte ist unsere Geschichte’ bietet das Jakob Bleyer Heimatmuseum, als ein lebendiges Museum neben seinen Ausstellungen lokale und landesweite ungarndeutsche Projekte an.
Öffnungszeiten: Dienstag bis Freitag: 8:00 bis 16:00 Uhr | Samstag: 10:00-14:00 Uhr
Social Links
Városi séta 1.
Szeretettel köszöntjük a Heimatmuseum városi sétáján!
Múzeumunk évek óta kínál városi sétát Budaörsön, amely most a kihelyezett QR-kódok segítségével önállóan is körbejárható. Az egyes helyszínek történeti részei egymásra épülnek, 8 állomáson át megismerkedhetnek Budaörs történetével, népi kultúrájával. Emellett minden egyes állomáson érdekességek is olvashatók az adott helyszínnel kapcsolatban. Az útvonal térképe a lenti képgalériában látható!
I. GRÓF BERCSÉNYI ZSUZSANNA VÁROSI KÖNYVTÁR
TÖRTÉNET
Sétánk a városi könyvtártól indul, melynek falán gróf Bercsényi Zsuzsanna domborművét láthatjuk. Budaörs a Zichy család tulajdonát képezte, a pénzügyi nehézségek miatt azonban gróf Zichy Péter birtokai egy részét, köztük Budaörsöt is többször bérbe és zálogba adta. Ezt 1719-ben felesége, Bercsényi Zsuzsanna vette vissza Keszivel (ma Budakeszi) és Csik-pusztával együtt, aki itt, Budaörsön kezdte meg az uradalmi központ kialakítását. A területre német telepeseket hívott, akikkel 1721 áprilisában Zsámbékon kötött szerződést. A földesúr számos kedvezményt adott, többek között háromévi adómentességet ítélt meg, a kijelölt házhelyen kívül pedig mindenki részére szántót és rétet biztosított. A fellendülés azonban korán megszakadt, az 1739-ben pusztító pestis következtében ugyanis újra az elnéptelenedés határára sodródott a település. A járvány után ezért újabb betelepítésekre volt szükség, amelyek spontán vándorlásokkal is kiegészültek. A következő évtizedekben a háború- és járványmentes időszaknak köszönhetően azonban Budaörs társadalma megszilárdult, kialakult gazdasági rendszere.
ÉRDEKESSÉGEK
A kereszteződés, ahol állunk, fontos szerepet játszott Budaörs életében. A könyvtárnak helyet adó épületben hosszú időn keresztül a Herwerth vendéglő működött, illetve itt volt a HÉV egyik állomása is.
Az 1899-től a budapesti Szent Gellért tér és Budafok között közlekedő HÉV vonala 1914-ben érte el Budaörsöt és Törökbálintot. A 13,4 kilométer hosszú, kétvágányú szárnyvonalon júniusban indult el a közlekedés és nyolc megállót alakítottak ki. Ezek egyike a mai Károly király és Baross utca sarkán volt, és itt, a mai könyvtárral szemben állt a HÉV-állomásépület is, ahol jegypénztár is működött. A szárnyvonal kiépítése nagy könnyebbséget jelentett a Budaörsön és Törökbálinton élőknek, mind a munkások, mind a piacra járók könnyen elérhették a fővárost.
A budaörsiek által oly kedvelt közlekedési eszközt 1962. december 31-ig lehetett használni, a következő évben – részben az autópálya építése miatt – véglegesen megszüntették ezt a szakaszt. A budaörsi állomások helyén Molnár Vilmos kezdeményezésére 2012-ben információs táblákat helyeztek el.