Mit dem Motto ’Eure Geschichte ist unsere Geschichte’ bietet das Jakob Bleyer Heimatmuseum, als ein lebendiges Museum neben seinen Ausstellungen lokale und landesweite ungarndeutsche Projekte an.
Öffnungszeiten: Dienstag bis Freitag: 8:00 bis 16:00 Uhr | Samstag: 10:00-14:00 Uhr
Social Links
Városi séta 8.
Szeretettel köszöntjük a Heimatmuseum városi sétáján!
Múzeumunk évek óta kínál városi sétát Budaörsön, amely most a kihelyezett QR-kódok segítségével önállóan is körbejárható. Az egyes helyszínek történeti részei egymásra épülnek, 8 állomáson át egismerkedhetnek Budaörs történetével, népi kultúrájával. Emellett minden egyes állomáson érdekességek is olvashatók az adott helyszínnel kapcsolatban. Az útvonal térképe a lenti képgalériában tekinthető meg!
8. BLEYER JAKAB HELYTÖRTÉNETI GYŰJTEMÉNY
TELEPÜLÉSTÖRTÉNET
A kitelepítés a Budaörsön maradtak életében is jelentős törést okozott, akik a megfélemlítés miatt a népszámlálásokon többé nem vallották németnek magukat, nyilvános helyen nem beszélték őseik nyelvét. Szokásaik jelentős része elhalt, a politikai változások miatt pedig a legtöbb egyesület sem működhetett tovább. A pusztulás nemcsak a kulturális életet, hanem az épített örökséget is érintette: lerombolták és széthordták a Passió épületeit, elpusztult a Kálvária, a Kőhegyi kápolna és több száz présház is. A családok azonban a sok szenvedés ellenére sem felejtették el származásukat, őseikre mindvégig büszkék voltak. Így, amint a lehetőségek engedték, nagy lendülettel kezdődött meg a múlt és a hagyományok feltárása, az emlékek összegyűjtése. Ennek eredményeképpen alakult újjá 1983-ban a Lyra Dalkör ifj. Szakály Mátyás vezetésével, majd nyílt meg 1987-ben a helytörténeti gyűjtemény. A múzeum megalapításával a hagyományok őrzése, a múlt feltárása intézményi keretek közé került, amely munka mellett a kezdetektől ott áll Budaörs Város Önkormányzata, 1994-től a német nemzetiségi önkormányzat, valamint számos civil egyesület és szervezet.
A családok azonban a sok szenvedés ellenére sem felejtették el származásukat, őseikre mindvégig büszkék voltak. Így, amint a lehetőségek engedték, nagy lendülettel kezdődött meg a múlt és a hagyományok feltárása, az emlékek összegyűjtése. Ennek eredményeképpen alakult újjá 1983-ban a Lyra Dalkör ifj. Szakály Mátyás vezetésével, majd nyílt meg 1987-ben a helytörténeti gyűjtemény. A múzeum megalapításával a hagyományok őrzése, a múlt feltárása intézményi keretek közé került, amely munka mellett a kezdetektől ott áll Budaörs Város Önkormányzata, 1994-től a német nemzetiségi önkormányzat, valamint számos civil egyesület és szervezet.
ÉRDEKESSÉGEK
A Helytörténeti Gyűjtemény létrehozását 1980-ban Budaörs vezetői, valamint több lelkes helyi lakos kezdeményezte. A népi tárgyak gyűjtésére szóló felhívás annyira sikeres volt, hogy az 1984-es kiállítás után mielőbb szükség volt egy állandó kiállítótérre. A tanács ennek céljára az egykori Wéber házat vásárolta meg, ahol 1987-ben nyílt meg a gyűjtemény. A múzeum kezdetben Dr. Riedl Ferenc budaörsi születésű helytörténész, 2009-től pedig Bleyer Jakab nevét viseli, aki 1919-ben a nemzetiségi kisebbségek tárca nélküli minisztere volt.
A múzeum épülete 2018-ra teljes körű felújításon esett át, azóta tevékenységi köre folyamatosan bővül. Állandó és időszaki kiállításaink mellett 2022 szeptembere óta látogatható a kitelepítési tanösvény a múzeumkertben. Programjaink egész évben várják a különböző korosztályokhoz tartozókat, széleskörű múzeumpedagógiánk révén pedig élményekkel gazdagodhat a hozzánk látogató.